Donald Tusk - obietnica

złamanaDonald Tusk

Możliwość podróżowania samochodem bez dokumentów

kategorie: Prawo, Biurokracja

Zlikwidujemy obowiązek noszenia przez kierowcę przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu i prawa jazdy, które policja i inne służby będą mogły skontrolować, łącząc się elektronicznie z odpowiednim urzędem.

źródło: Program wyborczy Platformy Obywatelskiej 2011 (s. 18, 144)

Ocena obietnicy

Aktualizacja: 2015-01-26 04:53:05

Niestety to wygodne dla kierowców rozwiązanie w dalszym ciągu jest pieśnią przyszłości. Na razie kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, stanowi wykroczenie opisane w art. 95 kodeksu wykroczeń. Kara grzywny może wynosić maksymalnie 250 zł.
Już kilka lat temu odpowiedzialny za informatyzację wiceminister Piotr Kołodziejczyk obiecywał, że Polacy w ogóle nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Według jego zapewnień – składanych np. czytelnikom DGP w maju ub.r. – to wygodne rozwiązanie miało obowiązywać już w czerwcu 2012 r.
Tak się jednak nie stało ani wtedy, ani teraz. Najprawdopodobniej wdrożenie tego udogodnienia hamują problemy występujące w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). A to tam można byłoby zweryfikować, czy kontrolowany kierowca bez prawa jazdy przy sobie, posiada uprawnienia. W zeszłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało, że system ten – mimo iż w od lat rozbudowywany – jest już przestarzały i awaryjny. Podjęto więc decyzję o jego kompletnej przebudowie.
W dodatku pojawiły się opinie, że takie rozwiązanie byłoby niezgodne z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym. – Zgodnie z nią kierowca musi mieć przy sobie dokumenty – twierdzi jeden z rozmówców DGP orientujący się w temacie.

Uwagi do obietnicy

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu