Donald Tusk - obietnica

kompromisDonald Tusk

Uruchomienie dotacji projakościowej dla uczelni

Od 2012 roku zacznie funkcjonować zapisana w budżecie państwa dotacja projakościowa dla uczelni, w sumie 230 mln złotych. Pieniądze te trafią do piętnastu Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących, uczelni niepublicznych realizujących studia doktoranckie oraz uczelni prowadzących 25 wyróżnionych kierunków studiów.

źródło: Program wyborczy Platformy Obywatelskiej 2011 (s. 46-47)

Ocena obietnicy

Aktualizacja: 2013-09-17 03:27:16

Właściwa nazwa „dotacji projakościowej” powinna brzmieć „dotacja na dofinansowanie zadań projakościowych”, bowiem zadania mające na celu polepszenie jakości niekoniecznie muszą oznaczać dodatkowe nakłady na badania. Z tego względu dotację należy podzielić na pięć osobnych kwot, przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na różne cele. W 2012 r. wydano na ten cel 213 425,1 tys. zł, mniej niż obiecane 230 mln zł.
1. Dodatkowe pieniądze przysługują uczelniom o statusie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Zamiast do 15, trafiły one do 5 uczelni, w ramach których funkcjonuje 6 jednostek organizacyjnych o statusie KNOW. Na ten cel przeznaczono 46 270,5 tys. zł.
2. Resort nauki przelał także na konta jednostek, którym Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) przyznała ocenę wyróżniającą. Środki trafiły do 19 uczelni, w ramach których 25 jednostek prowadzi 28 wyróżnionych przez PKA kierunków. Otrzymały one 20 789,6 tys. zł.
3. W ramach „wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji” między 36 uczelni rozdysponowano 62 mln zł.
4. 3 uczelnie niepubliczne kształcące doktorantów w trybie stacjonarnym otrzymały z tego tytułu 425 tys. zł.
5. 82 uczelnie publiczne i niepubliczne otrzymały także środki na zwiększenie stypendiów dla 30 proc. najlepszych doktorantów. Stypendialna podwyżka pochłonęła więcej niż jedną trzecią dotacji – 83 940 tys. zł – i chociaż działanie to jest jak najbardziej słuszne, to można dyskutować, w jakim sensie jest ona „projakościowa".

Uwagi do obietnicy

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu