Donald Tusk - obietnica

kompromisDonald Tusk

Zwiększenie skuteczności egzekwowania podatków

Polskie Stronnictwo Ludowe w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego kraju stawia sobie za zadanie: - Zwiększenie skuteczności egzekwowania podatków.

źródło: Program wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego 2011 (s. 13)

Ocena obietnicy

Aktualizacja: 2015-01-27 04:52:46

Skuteczność egzekwowania podatków na przestrzeni danego okresu można ocenić na podstawie danych z wykonania budżetu państwa. Nie ma bowiem oficjalnych statystyk dotyczących skuteczności egzekwowania podatków.

Jak widać na poniższym zestawieniu dochody podatkowe w okresie od stycznia do września 2014 r. wzrosły w stosunku do tego samego okresu 2013 r. Trudno jednak określić, czy jest to wynikiem skuteczniejszej egzekucji. Wpływ na wyższe wpływy podatkowe mogą mieć różne czynniki. Przykładowo, w przypadku podatków dochodowych rząd nie zwaloryzował kwoty wolnej od podatku, kosztów uzyskania przychodów i innych wskaźników, które oznaczają realny wzrost obciążeń podatników i tym samym zwiększenie wpływów budżetowych.

Wyższe wpływy z VAT mogą być spowodowane m.in. zmianami w przepisach dotyczących rozliczania VAT, które nastąpiły 1 stycznia 2014 r.

Jeśli nawet skuteczność egzekwowania podatków miałaby być mierzona większą liczbą kontroli podatników, czy wydawaniem coraz większej liczby decyzji wymierzających podatek do zapłaty - tak jest na przestrzeni ostatnich lat, to również nie można stwierdzić, że skuteczność egzekwowania podatków się zwiększyła. Coraz większa liczba decyzji jest bowiem uchylana przez sądy administracyjne rozstrzygające spory podatników z fiskusem.

Dochody podatkowe             styczeń-wrzesień 2013          styczeń-wrzesień 2014

 

Podatki pośrednie                    128,6 mld zł                            139,7 mld zł    

z tego: 

          VAT                             83,5 mld zł                              93,1 mld zł

          Akcyza                        44,1 mld zł                            45,6 mld zł

          Podatek od gier           0,98 mld zł                              0,93 mld zł

CIT                                        16,74 mld zł                            17,06 mld zł

PIT                                         29,49 mld zł                            30,7 mld zł

Podatek od kopalin                 1,47 mld zł                               0,98 mld zł

 

Uwagi do obietnicy

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu