Ewa Kopacz - obietnica

spełnionaEwa Kopacz

Kontynuowanie badań nad zgazowaniem węgla i wychwytem CO2

kategorie: Energetyka, Nauka

Będziemy kontynuować badania nad możliwością podziemnego zgazowania węgla oraz tzw. wychwytu i magazynowania CO2.

źródło: Program wyborczy Platformy Obywatelskiej 2011 (s. 80)

Ocena obietnicy

Aktualizacja: 2015-10-12 18:33:17

Projekt zgazowania węgla realizowany jest przez konsorcjum ośrodków naukowych i firm, na czele z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Pilotażowe projekty w zakresie technologii wychwytu i składowania CO2 pod ziemią (carbon capture and storage – CCS) są realizowane przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

Część ekspertów jest zdania, że technologie CSS są opłacalne pod warunkiem, że koszt tony CO2 wynosi 50-60 euro. Tymczasem obecnie wynosi zaledwie 10 proc. takiej kwoty. Przed dwoma laty Sejm przyjął ustawę o CCS, która zakłada jedynie wypełnienie obowiązku dostosowania naszego prawa do wspólnotowych regulacji.

Jednak przedstawiciele AGH przekonują, że zgazowanie węgla w dużej skali w Polsce jest realne, a na rozwój tej technologii miałaby wpływać m.in. globalna nierównowaga dostępu do zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej. Prof. Marek Ściążko z AGH podkreśla, ze w naszych warunkach takie rozwiązanie byłoby korzystne i dla sektora węglowego, i dla chemicznego.

Pod koniec sierpnia 2015 r. Paweł Jarczewski, prezes kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki Grupa Azoty zadeklarował, że wyłoży ona na projekt zgazowania węgla 300 mln zł. Przyjęty w czerwcu tego roku rządowy program dla Śląska, zakłada, że projekt napowierzchniowego zgazowania węgla ma być realizowany w zakładach Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Rozważone jest postawienie instalacji wytwarzającej - na bazie 1-2 mln ton węgla rocznie - wodór lub/i metanol (koszt, w zależności od wariantu to 1,8-4,2 mld zł). Studium wykonalności projektu powinno być przygotowane przed końcem tego roku.

Zdaniem Jarczewskiego, fatyczne koszty przedsięwzięcia to 2-3 mld zł. Grupa Azoty poszukuje finansowania projektu i potencjalnych partnerów.

Uwagi do obietnicy

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu