Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obietnic wyborczych. Nad nową wersją rządową dla kadencji 2011-2015 pracujemy wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, a nad częścią samorządową w kadencji 2010-2014 z redakcjami "Polska The Times"

Władzomierz ocenia realizację obietnic złożonych podczas kampanii wyborczej oraz w pierwszych programowych wystąpieniach. Programy wyborcze charakteryzują cele, jakie po dojściu do władzy stawiają sobie politycy i samorządowcy i na tej podstawie wyborcy oddają swoje głosy.

W przypadku premiera jest to program działania Rady Ministrów, potocznie zwany exposé. Jest to pierwsze oficjalne wystąpienie premiera przed Sejmem, w którym dokładnie określa plan pracy rządu, o którego powołanie wnosi. Dodatkowo bierzemy pod uwagę obietnice zawarte w programach wyborczych partii koalicyjnych, a więc Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Listę uzupełniliśmy obietnicami złożonymi w wystąpieniu sejmowym premiera Donalda Tuska z 12 października 2012 roku. Jest ono o tyle ważne, że porusza kilka kluczowych kwestii i nawet rządowy stenogram nazywa je „drugim exposé”.

Dla prezydentów miast źródłem analizowanych obietnic są wypowiedzi samorządowców podczas kampanii, ich programy wyborcze, strony internetowe kandydatów, wywiady oraz relacje medialne z kampanii.

Nie wszystkie złożone obietnice trafiły do naszego wykazu. Pod uwagę brane są tylko obietnice „mierzalne”, czyli takie, które można ocenić przy pomocy wymiernych kryteriów w określonym czasie kadencji.

Każda obietnica trafia do jednej z trzech kategorii:

Jeszcze nie oceniona – prace nad oceną stanu realizacji obietnicy trwają.
W trakcie realizacji – kiedy w danym obszarze podjęto prace, które zmierzają do realizacji obietnicy.
Prace wstrzymane – kiedy  danym obszarze podjęto prace, które zmierzają do realizacji obietnicy, a następnie je wstrzymano.

Jeśli władze podjęły odpowiednie działania (lub nie) i spełnianie obietnicy możemy uznać za zakończone, wystawiamy jej jedną z następujących ocen:

Spełniona – kiedy działania doprowadziły do spełnienia obietnicy.
Złamana – kiedy działania doprowadziły do złamania obietnicy.
Kompromis – kiedy obietnica nie została w pełni zrealizowana, ale działania doprowadziły do stanu bliskiego pełnej realizacji.

Oceny obietnic mogą ulegać zmianie.
Realizację obietnic oceniamy na podstawie dokumentów lub oficjalnych wypowiedzi władz lub ich przedstawicieli.

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu