Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”:

Bo wszystko może być dęte,
a słowo musi być święte
- obiecało się... chorowało się,
umierało się - jest mus

Niestety nie udało nam sie dotrzeć do całości tekstu piosenki oraz informacji, w którym kabarecie, teatrze, rewii była ona wykonywana przed wojną. Jeśli ktoś ma dodatkowe informacje na temat tak oryginalnej przedwojennej, jak i współczesnej wersji Młynarskiego, bardzo prosimy o maila i chętnie uzupełnimy tę zakładkę.

O piosence tej wspomina także Wiesław Michnikowski w wywiadzie przeprowadzonym przez Agnieszkę Uścińską w 12 numerze miesięcznika Teatr z 2008 roku:

„AU: Ale słyszałam, że jeden tekst, chodzi o szmoncesowi piosenkę „Słowo musi być święte”, zabrzmiał w Dudku dzięki Panu. Stał się zresztą okazją do zrobienia niespodzianki samemu Dziewońskiemu. Skąd Pan go wziął?

WM: Dostałem go od mojego przyjaciela, doktora Rożniatowskiego. On to znał jeszcze sprzed wojny. Tam w oryginalnym tekście były dwie zwrotki. Wtedy zbliżał się ostatni program Dudka i postanowiłem przygotować coś specjalnego dla Dziewońskiego. Poprosiłem więc Wojtka Młynarskiego, aby dopisał do tego tekstu trzecią zwrotkę. On to bardzo zabawnie zrobił i zaśpiewałem całość po ostatniej kwestii z „Sęka”, którego graliśmy już na sam koniec programu.”

 

Jeszcze kilka słów o autorze piosenki Ludwiku Lawińskim.

Ludwik Lawiński (właściwie Ludwik Latajner) (ur. 19 czerwca 1887 we Lwowie, zm. 15 września 1971 w Londynie) – polski aktor, recytator, reżyser, komik, autor tekstów, piosenkarz. Grywał na scenach lwowskich, warszawskich, krakowskich. W latach dwudziestych stał się jednym z najpopularniejszych aktorów kabaretowych i rewiowych Warszawy.

Po ukończeniu gimnazjum studiował prawo w Akademii Lwowskiej, był także słuchaczem akademii handlowej w Wiedniu. Do zawodu aktorskiego przygotowywał się pod kier. R. Żelazowskiego we Lwowie. W 1911 r. był współzałożycielem lwowskiego kabaretu literackiego "Złoty Ul", z którym wyjechał na występy do Krakowa. W tym samym roku stał się aktorem T. Miejskiego we Lwowie. Używał w tym czasie nazwiska podwójnego Latajner-Lawiński. Grywał głównie we Lwowie, ale grywał również gościnnie w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie. Na sezon 1921/22 został zaangażowany do warszawskiej operetki Nowości. Używał odtąd wyłącznie pseudonimu Lawiński. Wkrótce stał jednym z najpopularniejszych aktorów rewiowych i kabaretowych Warszawy, był autorem tekstów i monologów, aktorem i reżyserów T. Nowości, Qui Pro Quo, Stańczyk, Perskie Oko, Hollywood, i in. Z zespołami warszawskimi wyjeżdżał na występy gościnne po całej Polsce. Był współzałożycielem szkoły dla artystów operetki i estrady (1925).

W 1940 znalazł się we Lwowie w zespole Teatru Miniatur, pod kier. K. Toma, z którym odbył tournee po wielu miastach ZSRR. Od jesieni 1941 r. występował w zespołach teatralnych przy Armii Polskiej w ZSRR, następnie grał w zespołach działających przy 2 Korpusie Polskim na Bliskim Wschodzie i w Egipcie, później we Włoszech. W 1946 po przybyciu zespołu do Anglii zamieszkał w Londynie. Występował na koncertach ZASP-u, śpiewał piosenki w polskich klubach, grał role cudzoziemców w angielskich filmach. W l. 50-tych występował w Teatrze Polskim ZASP-u. W 1969 roku odbył się jubileusz sześćdziesięciolecia jego pracy artystycznej. Był aktorem niezwykle lubianym przez publiczność i kolegów. Miał opinię wybitnego aktora kabaretowego, znakomitego komika, świetnego konferansjera, monologisty i piosenkarza. Pracę artystyczną łączył z działalnością dziennikarską i literacką w prasie polonijnej w Anglii, Ameryce i Francji. W 1965 r. otrzymał tytuł członka zasłużonego ZASP-u.

Press Club

Dziennik Gazeta Prawna

Sprawddź realizację obietnic premiera Donalda Tuska

Metodyka

Metodyka Władzomierza oparta jest na projekcie Obameter portalu Politifact.com, za którą pomysłodawcy otrzymali w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Press Club Polska otrzymał zgodę na wykorzystanie elementów metodyki do stworzenia Władzomierza. Ideą projektu jest ocena realizacji obi więcej

Kontakt

Jeśli masz uwagi odnośnie oceny obietnicy, kategorii lub jakiekolwiek inne, napisz do nas. Jeśli nie zgadasz się z oceną obietnicy, wskaż źródło, na którym opierasz odmienną opinię. Uwagi można przesyłać korzystając z formularza, który znajduje się pod każdą oceną obietnicy. Będ więcej

Motto Władzomierza

Za motto Władzomierza posłużył nam fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte”: Bo wszystko może być dęte, a słowo musi być święte - obiecało się... chorowało się, umierało się - jest mus Niestety nie udało nam sie dot więcej

Dołącz do społeczności

Znajdź nas na Facebooku i Twitterze.

Facebook     Twitter

Partnerzy

venu